money.ro
ActualitateTheodora Șutiu

Facturile la energie ar putea fi simplificate ca urmare a sutelor de plângeri făcute de clienți. „Aveam cam cu 200% mai multe sesizări”

Publicat la 27.05.2025, 05:30:00

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Facturile la energie ar putea fi simplificate ca urmare a sutelor de plângeri făcute de clienți. „Aveam cam cu 200% mai multe sesizări”

Facturile la energie ar putea deveni mai ușor de înțeles pentru consumatori, după ce Autoritatea Națională de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE) a anunțat că lucrează la simplificarea acestora, în urma unui val de sesizări din partea clienților.

Vicepreședintele ANRE, Mircea Man, a declarat luni, în cadrul conferinței „Energy Road – Energie la tine acasă”, organizată de News.ro, că perioada de aplicare a schemei de sprijin pentru energie s-a încheiat, iar autoritatea se concentrează acum pe informarea populației și optimizarea proceselor.

„Schema de sprijin care a funcţionat în România într-o perioadă extrem de grea şi care a apăsat din greu bugetul României se încheie. Autoritatea a început un program de informare a populaţiei despre ce se va întâmpla după, deci despre posibilităţile pe care le are fiecare client în legătură cu furnizorul”, a declarat Man.

Potrivit acestuia, în perioada în care schema era activă, ANRE s-a confruntat cu o explozie de reclamații privind facturarea.

„Nu vă ascund că, odată cu schema de sprijin, ANRE-ul avea cam cu 200% mai multe sesizări legate de facturare. Sigur că e o factură greoaie şi, trebuie să recunosc, impusă pe de o parte de Directiva europeană. Ne gândim şi la simplificarea acestui lucru, împreună cu operatorii din piaţă”, a adăugat vicepreședintele ANRE.

Cereri record pentru noi capacități de producție și distribuție

În același context, Man a vorbit despre presiunea uriașă pusă pe ANRE de valul de solicitări pentru autorizarea de noi capacități de producție și rețele de distribuție, în special în sectorul gazelor.

„Suntem sufocaţi de solicitări pentru autorizaţii de înfiinţare de noi capacităţi de producţie, de autorizaţii de înfiinţare de distribuţii de gaz. Un lucru foarte, foarte bun. (…) Dacă în 1999, o racordare se făcea în două săptămâni, astăzi durează un an şi jumătate, doi ani. Nu este posibil. De aceea, am simplificat sistemul de aprobare”, a subliniat el.

ANRE a modificat legislaţia secundară pentru a reduce birocrația și a accelera procesul de racordare.

Reforma rețelelor și prioritizarea investițiilor

Un alt punct cheie menționat de oficial a fost nevoia urgentă de investiții în infrastructura de distribuție, mai ales în contextul creșterii numărului de prosumatori – consumatori care produc energie electrică din surse proprii.

„Dacă astăzi avem peste 200.000 de prosumatori şi cererile sunt în continuă creştere, sistemul de distribuţie va trebui, din temelie, reformat. Prioritatea zero, din punctul meu de vedere, este demararea investiţiilor”, a afirmat Mircea Man.

Totodată, el a subliniat importanța echilibrării intereselor operatorilor cu capacitatea clienților finali de a susține tarifele, în funcție de rata de rentabilitate stabilită de ANRE.

Probleme de racordare și planificare deficitară

Vicepreședintele ANRE a atras atenția și asupra dificultăților întâmpinate de unele Unități Administrativ Teritoriale (UAT), care nu îndeplinesc cerințele tehnice pentru a beneficia de finanțări.

„Sunt peste 600 de UAT-uri care au contracte prin programul Anghel Saligny. Din păcate, unele nu sunt bine gestionate. De exemplu, un UAT a pozat 120 km de conductă, dar racordarea la Sistemul naţional de transport este la 15 - 20 km distanţă. Nu poţi să acorzi finanţare fără să existe condiţii tehnice reale pentru racordare”, a punctat Man.

În acest sens, oficialul a susținut că planificarea investițiilor în rețele de distribuție trebuie să țină cont de factori tehnici clari și să evite risipa de resurse publice.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite