money.ro
Piețe financiareMoney.ro

Fondul Proprietatea ar putea fi tranzacţionat la bursa din Varşovia sau Londra

Publicat la 20.01.2011, 21:25:00

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Fondul Proprietatea ar putea fi tranzacţionat la bursa din Varşovia sau Londra

Fondul Proprietatea (FP), creat de Guvernul român pentru a despăgubi persoanele ale căror proprietăţi au fost confiscate de regimul comunist, vrea să obţină în următorii doi ani aproape 1,5 miliarde de euro din vânzarea de acţiuni ale unor companii din portofoliul său şi ar putea să se listeze la Varşovia sau Londra, a declarat, joi, directorul general al Franklin Templeton, Grzegorz Konieczny, transmite Reuters, citat de Mediafax.

Franklin Templeton, care administrează Fondul Proprietatea, intenţionează să vândă în acest an acţiuni ale grupurilor energetice Petrom, Transgaz şi Transelectrica, pe piaţa secundară.

Konieczny a spus într-un briefing de presă la Londra că este probabil ca Petrom să atragă 400-500 milioane de euro, iar Transgaz şi Transelectrica câte 50 de milioane de euro. El a adăugat că Romgaz, Hidro­electrica şi Nuclearelectrica ar putea efectua oferte publice iniţiale în 2012, posibil pentru câteva sute de milioane de euro fiecare. Guvernul intenţionează să reducă deficitul bugetar parţial prin vânzarea unor participaţii deţinute de stat la companii, dar disputele politice şi condiţiile dificile din piaţă au dus la întârzieri, notează Reuters. Citește mai mult pe www.gandul.info

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite