Fondurile de pensii private obligatorii aveau active totale de 201,6 miliarde de lei la finalul lunii decembrie 2025, înregistrând o creștere de 34% comparativ cu aceeași perioadă a anului precedent, potrivit datelor publicate de Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF).
Fondurile au investit preponderent în active românești, arată datele ASF
„Investițiile fondurilor de pensii administrate privat s-au realizat într-un procent de 94% în active românești, majoritatea fiind denominate în lei. O mare parte a instrumentelor românești sunt reprezentate de titluri de stat sau acțiuni listate la BVB”, menționează ASF.
Conform instituției, contribuțiile încasate în luna decembrie 2025 s-au ridicat la 1,88 miliarde de lei, iar contribuția medie a fost de 408 lei.
La finalul lunii decembrie, cea mai mare pondere în structura activelor era deținută de titlurile de stat, cu o valoare de 131,05 miliarde de lei, reprezentând 65% din total. Acestea erau urmate de acțiuni, în valoare de 51,85 miliarde de lei (25,7%), și de obligațiuni corporative, cu 7,92 miliarde de lei, echivalentul a 3,9% din active.
ASF mai precizează că, la sfârșitul lunii decembrie 2025, fondurile de pensii private obligatorii numărau 8.458.638 de participanți.
În cadrul Pilonului II sunt active următoarele fonduri de pensii: Metropolitan Life, Aripi, AZT Viitorul tău, BCR, BRD, NN și Vital.




