Dacă imaginea clasică a închisorii înseamnă gamelă metalică și mâncare la cazan, legal, realitatea în penitenciarele din zona Capitalei arată cu totul diferit. Cel puțin pentru cei care au bani.

Food delivery la pușcărie, business cu comenzi zilnice

La Penitenciarul Jilava și în alte unități din zona Capitalei, deținuții pot primi, prin intermediul rudelor, mâncare livrată de firme de catering, cu meniuri de restaurant: somon, pastramă, creveți, șnițel, tochitură, șnițele sau „pomana porcului”. Preparate tatal diferite de meniul unei închisori. Legea permite persoanelor private de libertate să primească alimente din exterior, prin familie sau apropiați. În jurul acestei posibilități s-a dezvoltat deja un mic business în Capitală. O firmă de catering specializată livrează zilnic mâncare către penitenciarele din împrejurimi. „Ideea a pornit în perioada când soțul meu era arestat la Jilava. și s-a îmbolnăvit foarte tare. De acolo a venit ideea-cum să fac să îi aduc mâncare pe placul lui”, povestește managera firmei de catering pentru cei privați de libertate. Astăzi, afacerea are comenzi în fiecare zi.

Ce mănâncă de fapt deținuții „la comun”

Oficial, toți deținuții beneficiază de trei mese pe zi, asigurate de administrația penitenciarului. Potrivit meniului raportant der reprezentanților din sistem, meniurile standard sunt comparabile cu cele din spitale sau cămine sociale și sunt adaptate în funcție de starea de sănătate sau religie.

Dimineața- ceai, pâine, salam, telemea, brânză topită, la prânz- ciorbă de fasole, ghiveci de legume cu carne de porc iar seara piure de cartofi cu chifteluțe marinate. Pentru deținuții bolnavi, diabetici, persoane cu TBC sau HIV, dar și pentru musulmani ori vegetarieni, există variante dedicate, cu alimente adaptate.

Food delivery la pușcărie în România. Nou tip de business cu somon și creveți pentru deținuții cu bani.
Food delivery la pușcărie în România. Nou tip de business cu somon și creveți pentru deținuții cu bani.

Însă pentru mulți privați de libertate, diferența de meniu o face cardul, nu ”regimul strict”. În timp ce unii primesc ciorbă de fasole și piure, alții pot avea mâncare de restaurant, porții gătite la comandă, produse premium și deserturi, livrate prin rude. Deținuții din România au dreptul, în general, la un pachet lunar, de 10 kilograme, vidat, cu alimente la care se pot adăuga câteva kilograme de fructe. De asemenea, 20 de litri de apă minerală ori sucuri. Pachetul se desface în prezența cadrelor penitenciarului.

Închisoarea ar trebui să însemne restricții și regim strict, iar situația menționată de mass media cu privire la comenzile culinare ale deținuților ridică semne de întrebare.