"L-am prins pe Tanov că era în contact cu o femeie apropiată de traficantul sârb de droguri Budimir Kujovic", a declarat Petkov sâmbătă seara într-un interviu la Nova TV.
În trecut, traficanul sârb de droguri a dat serios de furcă Ministerului bulgar de Interne.
Vanio Tanov a fost numit director al Direcţiei Generale pentru Luptă împotriva Crimei Organizate din cadrul Ministerului bulgar de Interne la începutul mandatului lui Petkov, în 2005. În 2007 Tanov şi-a dat demisia, iar ministrul i-a aprobat-o.
Ulterior, Tanov a făcut publică o întâlnire între Rumen Petkov şi controversaţii oameni de afaceri din Dupniţa cunoscuţi sub numele de fraţii Galevi. Aceştia erau bănuiţi că ar avea legătură cu mediile de criminalitate organizată. Această dezvăluire a dus, de altfel, la demisia lui Petkov, iar la scurt timp Tanov s-a alăturat partidului de centru-dreapta GERB, aflat acum la guvernare, dar care atunci era în opoziţie.
În interviul pentru Nova TV, Rumen Petkov a mai sugerat sâmbătă că recentele scurgeri în presă ale aşa-ziselor interceptări secrete ale unor conversaţii între Vanio Tanov şi alţi oficiali de rang înalt - interceptări care bulversează politica bulgară de câteva săptămâni, cu ecouri până la Bruxelles - s-ar putea să fi fost orchestate de Tanov însuşi.
În conversaţii, Tanov apare întotdeauna ca fiind sub presiunea diverşilor oficiali cu rang înalt, inclusiv parlamentari, ministrul de interne Ţvetan Ţvetanov şi chiar premierul Boiko Borisvo, care îi cer să facă diverse lucruri ce presupun încălcarea îndatoririlor sale de serviciu.
Fostul ministru bulgar de interne susţine că şeful Vămilor are legături cu traficanţii de droguri
Publicat la 23.01.2011, 07:50:00
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Piețe financiare
Zi de corecții la BVB, pe fondul unei lichidități scăzute
Piețe financiare
Curs BNR valabil 21 august 2026: Euro urcă la 5.2535 lei. Cât costă un dolar

Piețe financiare
Aurul revine spre 4.500 de dolari pe uncie. Băncile centrale cumpără din nou masiv

Piețe financiare
Moderna explodează pe bursă după un progres major în lupta împotriva cancerului. Acțiunile au crescut cu peste 170% într-o singură zi
Piețe financiare
