Gazprom s-ar putea alia cu parteneri japonezi şi sud-coreeni pentru exploatarea de zăcăminte
Publicat la 25.06.2008, 05:50:24
Oficiali ai Gazprom au spus, marţi, că firma analizează şi modalităţi prin care poate furniza gaze naturale Coreei de Sud, de la Vladivostok, în cadrul unui acord semnat cu compania coreeană de stat Korea Gas Corp, valabil până în 2013.
Directorul adjunct al Gazprom, Alexander Medvedev, a declarat că modalitatea cea mai ieftină de a transporta gaze în Coreea de Sud este o conductă, dar împărţirea Coreei îngreunează posibilitatea unui astfel de transport. Coreea de Nord este situată între Vladivostok şi Coreea de Sud.
"Ideea de a livra gaze naturale în Coreea de Sud, printr-o conductă, se izbeşte de separarea celor două Corei", a spus Medvedev.
"Coreenii trebuie ia o decizie cu privire la felul în care să le fie livrate cât mai economic gazele naturale, iar chestiunea depinde şi de relaţia lor cu Statele Unite", a precizat oficialul Gazprom.
Korea Gas vrea să importe 1,5 milioane de tone de gaze naturale pe an de la Sahalin-2.
Până în 2020, Gazprom vrea să furnizeze 21 de miliarde de metri cubi de gaze naturae lichefiate de la o fabrică nouă din insula Sahalin, în ţările din regiunea Asia-Pacific. Până în 2030, Gazprom intenţionează să majoreze cantitatea de gaze naturale lichefiate livrată până la 28 miliarde metri cubi de gaze naturale pe an.
În cadrul unui comunicat de presă, Gazprom arăta că ia în considerare posibilitatea de a găsi parteneri pentru proiectele de gaze naturale din Orientul Îndepărtat al Rusiei.
"Studiem posibilitatea ca firme japoneze şi sud-coreene să participe la proiecte de prelucrare a gazelor naturale şi de producţie petrochimică în estul Rusiei", potrivit comunicatului Gazprom.
Sursa:NewsIn
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite
Piețe financiare
BVB în săptămâna 17-21 august 2026: Electrica în avangarda creșterilor, pe fondul volatilității energetice
Piețe financiare
Curs BNR valabil 22 august 2026: 1 euro = 5.2581 lei. Leul a slăbit toată săptămâna
Piețe financiare
Curs euro joi: 5.2535 lei. Fondul Proprietatea a pierdut 0.64% pe BVB

Piețe financiare
Zi de corecții la BVB, pe fondul unei lichidități scăzute
Piețe financiare
