money.ro
Piețe financiaremoney.ro

GDF SUEZ Energy România a solicitat scumpirea gazelor cu 20%, de la 1 iulie

Publicat la 27.05.2010, 11:32:56

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
GDF SUEZ Energy România a solicitat scumpirea gazelor cu 20%, de la 1 iulie
"Am cerut ANRE majoarea preţului gazelor cu 20% de la 1 iulie, pentru că înregistrăm pierderi şi nu ne acoperim preţul de achiziţie al gazelor. Dar suntem conştienţi că autoritatea nu ne va recunoaşte cheltuielile şi că nu va aproba o astfel de majorare", a precizat directorul general al companiei, David Yvonnick.

De asemenea, şeful fostului Distrigaz Sud a mai spus că a solicitat ANRE o majorarea a preţului gazelor şi de la 1 ianuarie, dar cu 5% la acea dată.

GDF SUEZ Energy România, filială a Grupului GDF SUEZ, este unul dintre cei mai mari furnizori de gaze naturale din România având 1,3 milioane de clienţi. Distrigaz Sud Reţele, filiala de distribuţie a GDF SUEZ Energy România, deserveşte 18 judeţe din sudul ţării şi municipiul Bucureşti, gestionând o reţea de distribuţie de aproximativ 16.000 km. Judeţele deservite de către companie sunt Argeş, Brăila, Braşov, Buzău, Călăraşi, Covasna, Dâmboviţa, Dolj, Galaţi, Giurgiu, Gorj, Ialomiţa, Ilfov, Olt, Prahova, Tulcea, Vâlcea, Vrancea.

Distrigaz Sud a fost achiziţionată la 31 mai 2005 de grupul francez Gaz de France (GDF). Compania GDF SUEZ Energy România se află în prezent în portofoliul grupului franco-belgian GDF SUEZ, după fuziunea din iulie 2008 a celor două grupuri. GDF Suez deţine 51% din GDF SUEZ Energy România.

Distrigaz Sud şi-a schimbat denumirea în GDF SUEZ Energy România, la sfârşitul lunii aprilie 2009. GDF SUEZ Energy România deţine participaţii în cadrul următoarelor societăţi: Congaz, Tulcea Gaz, Wirom Gaz, Vital Gaz şi S.C. Distrigaz Sud Reţele SRL.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite