Preşedintele Baosteel, Xu Lejiang, a negat informaţiile publicate de un cotidian local, conform cărora s-ar fi declarat interesat de această preluare. "Nu am spus aşa ceva. Este o invenţie a presei", a declarat Xu pentru Shanghai Securities News. Cotidianul 21st Century BusinessHerald l-a citat marţi pe preşedintele Baosteel care ar fi spus că analizează lansarea unei oferte de preluare a Rio Tinto, fiind dispus să ofere peste 200 miliarde dolari.
BHP Billiton, cea mai mare companie minieră din lume, a depus o ofertă de 125 miliarde dolari pentru preluarea Rio Tinto, însă directorul executiv al Rio a respins oferta, considerând-o prea redusă.
Preluarea acestei companii australiene, extrem de puternice, de către un grup chinez, ar putea da naştere unui scandal greu de controlat de către noul prim ministru, Kevin Rudd, care a promis să creeze slujbe noi şi să menţină ritmul de creştere al economiei. "Nu cred că Baosteel ar avea vreo şansă că treacă de o comisie australiană a investiţiilor străine", a declarat un analist al sectorului minier din partea firmei Fat Prophets, Gaven Wendt.
Australia a permis ca anumite companii miniere mai mici să fie preluare de către investitori străini, însă a protejat giganţii industriali, blocând preluarea companiei petroliere Woodside Petroleum Ltd de către grupul energetic anglo-olandez Shell în 2000, citând protejarea intereselor naţionale. BHP a primit permisiunea de a fuziona cu grupul sud-african Billiton doar după ce a promis că îşi va păstra sediul în Australia şi va continua să fie listat la bursă.
Într-un răspuns oferit pieţei pentru a elimina temerile siderurgiştilor legate de influenţa mult prea mare pe care compania rezultată din fuziunea Rio Tinto - BHP Billiton ar putea să o aibă asupra stabilirii preţurilor, directorul executiv al BHP, Marius Kloppers, declara săptămâna trecută că piaţa, şi nu BHP Billiton, va stabili preţurile. Kloppers a respins şi posibilitatea ca statul chinez să lanseze o contra-ofertă, folosindu-se de fondurile suverane, ce dispun de sume uriaşe de bani.
Grupul rezultat din fuziunea BHP-Rio Tinto va controla 27% din piaţa globală a minereului de fier. Baosteel este dependent aproape în totalitate de importurile de minereu de fier, provenit în mare parte din Australia, cantităţi mai mici fiind livrate şi din Brazilia, India sau alte state.
Sursa: NewsIn
Grupul siderurgic chinez Baosteel neagă că ar fi interesat de preluarea Rio Tinto
Publicat la 06.12.2007, 08:36:38
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite
Piețe financiare
BVB în săptămâna 17-21 august 2026: Electrica în avangarda creșterilor, pe fondul volatilității energetice

Piețe financiare
Ușoare creșteri pe bursă. Indicele BET se apropie de un record absolut
Piețe financiare
Curs BNR valabil 22 august 2026: 1 euro = 5.2581 lei. Leul a slăbit toată săptămâna
Piețe financiare
Curs euro joi: 5.2535 lei. Fondul Proprietatea a pierdut 0.64% pe BVB

Piețe financiare
