Ilie Bolojan a anunțat că în proiectul de buget va exista un capitol special dedicat Bucureștiului, în contextul aplicării rezultatelor referendumului local privind împărțirea fondurilor între Primăria Generală și primăriile de sector.

Ilie Bolojan explică aplicarea referendumului și situația financiară a Capitalei

Premierul a arătat că Bucureștiul se află într-o situație financiară dificilă, în special Primăria Generală, care este subfinanțată de mulți ani și se confruntă cu probleme majore în sistemul de termoficare și în transportul public. În acest context, el a subliniat necesitatea unui tratament bugetar distinct pentru Capitală, diferit de cel al altor unități administrativ-teritoriale, care să permită un echilibru între Primăria Generală și primăriile de sector.

Ilie Bolojan a precizat că rezultatele referendumului ar putea fi puse în aplicare chiar din acest an sau, alternativ, printr-o formulă tranzitorie în anii următori:


„Voi încerca să mă documentez cât mai bine cu privire la aceste probleme și sper să găsim o formulă în care, pe de o parte, ori să punem în practică referendumul pe care l-au votat bucureștenii, ori să găsim o formulă tranzitorie, în care, nu știu, anul acesta, anul viitor, să ne ducem pe aceste formule tranzitorii și de la un anumit an - 2027, 2028, 2029 – să se aplice referendumul pentru București.”

Premierul a adăugat că și-ar fi dorit ca aceste aspecte să fi fost reglementate înainte de alegeri, subliniind că deciziile legate de bugetul Capitalei nu țin de politică, ci de rezolvarea problemelor locuitorilor Bucureștiului, pe care îl consideră „motorul dezvoltării României”.