money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Impact vrea sa stranga de la actionari fonduri de pana la 80 de milioane de euro

Publicat la 30.05.2007, 07:09:21

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Impact vrea sa stranga de la actionari fonduri de pana la 80 de milioane de euro


Impact vrea să strângă de la acţionari fonduri de până la 80 de milioane de euro. Consiliul de Administraţie va propune acţionarilor trei variante de majorare de capital ce are drept ţintă colectarea a 50 până la 80 de milioane de euro. Din sumele adunate, Impact urmează să-şi majoreze capitalul cu 20 până la 23,5 milioane de lei, iar primele de emisiune vor fi folosite pentru investiţii.

Prima variantă vizează emiterea a 235 de milioane de acţiuni, la care preţul de subscriere va fi de 85 de bani pe titlu, a doua propunere se referă la emiterea a 212 milioane de acţiuni şi o primă de subscriere de 90 de bani pe acţiune, iar ultima are în vedere emiterea a 200 de milioane de acţiuni, la preţul de subscriere de 1 leu şi 30 de banipe titlu.

Primele de emisiune în urma operaţiunii vor fi folosite pentru achiziţionarea unei suprafeţe de 400.000 de metri pătraţi. Totodată, compania vrea sa demareze inceperea unor proiecte de construcţii în suprafaţă de peste 1,2 milioane de metri pătraţi, in Bucuresti si Cluj. Impact a înregistrat p scădere a cifrei de afaceri în primul trimestru cu 5,7% faţă de perioada similară a anului trecut, la 17,3 milioane lei, însă profitul net a crescut de şapte ori, la 2,1 milioane lei.

Lidia Focşan, corespondent The Money Channel la BVB

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite