money.ro
Piețe financiaremoney.ro

In 2007, Dacia se asteapta la o scadere usoara a vanzarilor sale din Romania

Publicat la 24.11.2006, 07:36:02

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
In 2007, Dacia se asteapta la o scadere usoara a vanzarilor sale din Romania
Vânzările de maşini Dacia în piaţa internă ar putea scădea uşor în 2007 faţă de acest an, din cauza importurilor de vehicule second-hand, însă exporturile, estimate la 100.000 de unităţi, ar putea depăşi vânzările interne, a declarat Francois Fourmont, director general Dacia.

Dacia a estimat că vânzările sale în România din acest an vor atinge 112.000 de maşini, a spus Fourmont. "Estimăm că în 2007 nivelul vânzărilor va cunoaşte o uşoară scădere faţă de cel pe care îl vom înregistra în 2006. Principalul motiv al acestei evoluţii îl constituie incertitudinea care planează încă asupra evoluţiei vânzărilor de vehicule de ocazie", a adăugat Francois Fourmont.

El speră ca România să nu se regăsească după 1 ianuarie 2007 într-o situaţie comparabilă cu cea a Poloniei, unde vânzările de vehicule noi au scăzut de o manieră considerabilă după liberalizarea completă a importurilor de vehicule second-hand. În 2004 - primul an de după aderare - vânzările de maşini din Polonia au scăzut cu 11% comparativ cu 2003, în timp ce în 2005 au fost cu alte 11% sub nivelul din 2004.

Fourmont a adăugat că exporturile Dacia ar trebui să depăşească, în 2007 nivelul de 100.000 de unităţi şi să se situeze chiar, la un nivel superior celui al vânzărilor pe piaţa din România. Anul acesta, vânzările Dacia în România vor fi cu 30% peste nivelul exporturilor. Producătorul piteştean şi-a propus în 2006 să vândă 200.000 de maşini, dintre care 112.000 în ţară şi 88.000 la export.

În primele zece luni, Dacia a vândut 90.796 automobile în ţară, unde deţine 37,5% din piaţa maşinilor noi. Dintre cele 40 de destinaţii de export, Franţa este cea mai bună piaţă occidentală pentru Dacia, cu peste 16.000 de maşini vândute în primele zece luni ale anului.

La anul Dacia va mai adăuga câteva noi destinaţii de export, însă Marea Britanie nu este printre ele. În februarie 2007 Dacia va lansa versiunea Logan furgonetă şi va fi prezentă cu stand propriu la saloanele auto de la Geneva şi Frankfurt.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite