Instituţiile publice trebuie să comunice Ministerului Comunicaţiilor şi Societăţii Informaţionale, până la 1 iulie, necesarul de produse software, MCSI urmând să achiziţioneze dreptul de utilizare în urma unor licitaţii deschise, restrânse sau cu anunţ prealabil, potrivit unei Hotărâri de Guvern.
"Prin instituţii publice beneficiare se înţelege instituţiile publice finanţate integral sau parţial din bugetul de stat, bugetul asigurărilor sociale de stat şi bugetele fondurilor speciale, după caz, care fac parte din administraţia centrală şi ai căror conducători sunt ordonatori de credite principali, secundari sau terţiari, precum şi toate instituţiile publice afalte în subordonarea, în coordonarea sau sub autoritatea acestora", se arată în Hotărârea nr. 460 din 15/04/2009, publicată în 28 aprilie în Monitorul Oficial.
Potrivit actului normativ, care a intrat în vigoare săptămâna aceasta, instituţiile publice trebuie să comunice ministerelor în subordinea, coordonarea sau autoritatea cărora se află necesarul de produse software pentru următorii trei ani, iar acestea să le trimită, până la 1 iulie 2009, Ministerului Comunicaţiilor şi Societăţii Informaţionale (MCSI).
MCSI va organiza licitaţie deschisă, licitaţie restrânsă sau negociere cu publicare prealabilă a unui anunţ de participare pentru achiziţia dreptului de utilizare de produse software prin închiriere cu opţiune de cumpărare.





