În programul de guvernare al premierului Răzvan Ungureanu este prevăzută "preocuparea pentru majorarea prudentă a salariilor din sectorul public şi a pensiilor, în cazul în care condiţiile economice vor permite acest lucru".

 

Intenţia a fost sprijinită şi de ceilalţi membri ai coaliţiei de guvenare, cum ar fi UDMR, care au precizat că mărirea salariilor bugetarilor şi a pensiilor s-ar putea realiza la primăvară. Scăderea economiei româneşti din trimestrul patru al anului trecut a fost prima veste proastă pentru cei care aşteaptă astfel de majorări.

 

Execuţia bugetară pe ianuarie ridică noi semne de întrebare privind eventuala creştere a pensiilor. Deficitul bugetului asigurărilor sociale de stat s-a majorat cu 19% faţă de aceeaşi lună a anului trecut, la 1,2 miliarde de lei, arată datele Ministerului de Finanţe.

 

În acelaşi timp, deficitul este semnificativ mai mare decât în anii precedenţi. De altfel, în ianuarie 2008, sistemul de pensii se afla chiar pe un foarte uşor plus de 30 de milioane de lei.