Iulia Navalnaya, soția regretatului lider al opoziției ruse Alexei Navalny, a declarat că într-o zi se va întoarce în Rusia și va candida la președinție când șeful Kremlinului, Vladimir Putin, nu va mai fi la putere, scrie Reuters, care citează BBC.
Iulia Navalnaya spune că se va întoarce într-o zi în Rusia pentru a candida la președinție
De la moartea lui Navalny într-o închisoare rusă de la Cercul Arctic în februarie, nu a apărut niciun lider care să unească opoziția disparată a țării și au existat lupte interne semnificative între diferitele grupuri de disidenți ruși din străinătate.
Iulia Navalnaya: „Adversarul meu politic este Vladimir Putin. Și voi face totul pentru ca regimul său să cadă cât mai curând posibil”, a declarat Navalnaya pentru BBC.
Iulia Navalnaya: Când va fi momentul potrivit, „voi participa la alegeri… în calitate de candidat”, a spus ea, citată de BBC.
În timp ce Putin, liderul suprem al Rusiei din ultima zi a anului 1999, este încă la putere, Iulia Navalnaya a spus că nu se va întoarce. Putin a împlinit 72 de ani luna aceasta.
Navalny, 47 de ani, a murit subit pe 16 februarie, lipsind opoziția rusă de cel mai carismatic și popular lider al său.
Acesta a fost condamnat la mai mult de 30 de ani de închisoare pentru acuzații despre care a spus că au fost falsificate în scopul de a reduce la tăcere criticile sale la adresa lui Putin.
Kremlinul îi prezintă pe aliații politici ai lui Navalny drept extremiști periculoși care încearcă să destabilizeze țara în numele Occidentului. Acesta afirmă că Putin se bucură de un sprijin covârșitor în rândul rușilor obișnuiți, menționând sondajele de opinie care îi plasează rata de aprobare la peste 80%.
Navalny a descris Rusia lui Putin drept un stat criminal fragil condus de hoți, lingăi și spioni cărora le pasă doar de bani. El a prevăzut de mult timp că Rusia s-ar putea confrunta cu tulburări politice seismice, inclusiv cu o revoluție.
Într-unul dintre ultimele sale eseuri importante, Navalny a admonestat în 2023 elita rusă pentru venalitatea sa, exprimându-și ura față de cei care au irosit o oportunitate istorică de a reforma țara după prăbușirea Uniunii Sovietice în 1991.
Navalnaya l-a acuzat pe Putin că a ordonat uciderea soțului ei, o afirmație respinsă în mod repetat de Kremlin.
Agențiile de informații americane au stabilit că Putin nu a ordonat uciderea lui Navalny, potrivit AP și Wall Street Journal.
În august, Navalnaya a respins informațiile anchetatorilor potrivit cărora Navalny ar fi murit din cauza „unei combinații de boli”.
Ea a declarat pentru BBC că Fundația Anticorupție pe care o conduce acum în locul soțului ei are dovezi pe care le va dezvălui atunci când vor avea „imaginea de ansamblu”.


