"Cu ocazia amendării Constituţiei în acest an se poate stabili o soluţie tehnică prin care, în Constituţie, noi spunem că, aşa cum se întâmplă în mai multe state, inclusiv în SUA, că din cinci în cinci ani sau din patru în patru ani, depinde despre ce vorbim, alegerile prezidenţiale se fac tot timpul în ultima săptămână din mai sau prima săptămână din iunie şi intră preşedintele în exerciţiu după expirarea mandatului vechiului preşedinte, în noiembrie. În cazul Parlamentului, tot aşa se poate proceda, în prima săptămână sau a doua din octombrie, din patru în patru ani, se fac alegerile parlamentare şi noul Parlament începe mandatul în decembrie, când se termină mandatul vechiului Parlament, ca să ieşim din acest cerc vicios, şi peste două mandate să facem alegerile parlamentare de Crăciun şi apoi de Revelion. Eu cred că se poate stabili aşa ceva şi nu înseamnă că se scurtează mandatul preşedintelui sau al Parlamentului, să nu împingem alegerile din ce în ce mai mult spre Crăciun sau Anul Nou", a spus Kelemen.



Potrivit acestuia, UDMR nu are încă o poziţie oficială legată de aceste propuneri şi nu le-a discutat cu USL şi PDL.



"Se poate ajunge la un astfel de rezultat. Noi, în UDMR, nu am discutat oficial aceste aspecte, este părerea mea, a câtorva din Uniune, şi nu avem o poziţie oficială. Dar putem să ne gândim la astfel de variante. Nu am avut discuţii nici cu USL, nici cu PDL despre acest subiect şi urmează, după votarea bugetului, să începem dezbaterile despre Constituţie", a afirmat Kelemen.


El a spus că astfel se va şti care este ziua alegerilor prezidenţiale şi care este ziua alegerilor parlamentare.


Vicepreşedintele PNL Daniel Chiţoiu a declarat, marţi seară, că USL ia în considerare varianta în care alegerile prezidenţiale din 2014 să fie organizate concomitent cu cele europarlamentare, existând ideea la nivelul USL ca preşedintele să-şi preia mandatul mai târziu.

Premierul Victor Ponta a anunţat că a discutat cu preşedintele Traian Băsescu despre posibilitatea ca alegerile prezidenţiale să fie organizate în luna mai sau iunie 2014, simultan cu alegerile europarlamentare, dar că nu a primit încă un răspuns din partea acestuia.

Preşedinţia a comunicat ulterior că şeful statului "nu are o poziţie oficială" referitoare la propunerea avansată de premierul Victor Ponta privind devansarea alegerilor prezidenţiale din 2014 în mai-iunie şi cuplarea cu alegerile europarlamentare.



Întrebat despre ideea comasării alegerilor prezidenţiale cu cele europarlamentare în 2014, Antonescu a răspuns: "A fost colateral, nu a fost un subiect. La un moment dat, premierul Ponta i-a adus la cunoştinţă opţiunea sa sau a noastră, a USL, ca în 2014 să nu mai avem alegeri prezidenţiale la termen. (...) Nu a fost un subiect care să se dezbată, a fost pur şi simplu o idee evocată de Victor Ponta". Chestionat asupra reacţiei şefului statului la această propunere, Crin Antonescu a spus că aceasta nu a fost semnificativă, în sensul că ar fi respins-o categoric sau ar fi îmbrăţişat-o. "A luat act", a adăugat Antonescu.


Conform acestuia, preşedintele Băsescu ar fi preferat organizarea referendumului pentru revizuirea Constituţiei simultan cu alegerile europarlamentare.


Actualul mandat al preşedintelui se termină în decembrie 2014.