”Încă sperăm că 2021 va fi anul redresării, dar în două faze, prima fiind încă afectată de un nivel extrem de ridicat de inceetitudini”, a afirmat luni Lagarde, la o discuţie moderată de CNBC în cadrul summitului Agenda Davos a Forumului Economic Mondial, care a debutat online, luni, din cauza pandemiei.
Zona euro se confruntă cu creşterea numărului cazurilor de coronavirus, cu restricţii sociale stricte şi cu distribuirea lentă a vaccinurilor. Oatea acestea creează probleme noi regiunii a cărei economia s-a contractat ci peste 7% în 2020, potrivit estimărilor.
Lagarde a spus că actualul mediu economic arată că nu s-a trecu la redresare, dar că, ”deşi drumul pare puţin întârziat, acesta nu ar trebui să fie deturnat”.
Cele mai recente datele economice ale BCE sugerează o contracţie în ultimul trimestru din 2020 care, potrivit, şefei BCE, ”va avea un impact şi asupra primului trimestru din 2021”.
În decembrie, BCE a estimat o creştere economică în zona euro de 3,9% în 2021 şi de 2,1% în 2022, dar aceste prognoze depind în mare măsurp de evoluţia pandemiei şi de rapiditatea cu care sunt vaccinaţi oamenii.



