Ministrul britanic de externe David Lammy a declarat vineri că el și vicepreședintele american JD Vance au convenit că președintele ucrainean Volodimir Zelenski trebuie să facă parte din orice discuții de pace pentru a pune capăt războiului cu Rusia.

Marea Britanie și SUA sunt de acord că Zelenski trebuie să ia parte la negocieri

"Am fost foarte încurajat în conversațiile noastre despre Ucraina", a declarat Lammy, vorbind pentru Reuters în marja Conferinței de Securitate de la Munchen, după ce s-a întâlnit cu Vance mai devreme în cursul zilei.

"Cu toții avem această dorință de a pune capăt acestui război îngrozitor. Împărtășim opinia că trebuie să existe o pace durabilă… a existat un acord că Zelenski și ucrainenii trebuie să facă parte din această înțelegere negociată."

Miercuri, președintele american Donald Trump a surprins aliații SUA sunându-l pe președintele rus Vladimir Putin și anunțând începerea discuțiilor pentru a pune capăt războiului din Ucraina.

"Nu este surprinzător că Donald Trump a dorit să vorbească cu Vladimir Putin și, într-adevăr, a dorit să vorbească cu Volodymir Zelenski, dar acestea sunt doar discuții în acest moment. Suntem departe de o pace negociată", a spus Lammy.