money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Legea privind garantarea contribuţiilor la fondul de pensii ar putea fi modificată

Publicat la 23.04.2009, 07:27:24

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Legea privind garantarea contribuţiilor la fondul de pensii ar putea fi modificată

Contributiile a aproximativ 4,7 milioane de români la fondurile de pensii private trebuie indexate cu inflaţia, pentru ca atunci când ajung la vârsta pensionării, aceştia să nu încaseze sume mai mici decât valoarea contribuţiilor. Aşa sună iniţiativa legislativă a Blocului Naţional Sindical si a sindicatului Cartel Alfa împreună cu Grupul de Economie Aplicată. Măsura nu este agreata însă de Administratorii Pilonului II de pensii.

"Dacă poate să imi spună cineva care inflaţie? Este foarte interesant si domnul Boboc ne poate spune dacă poţi să investeşti şi să obţii rezultate în funcţie de un indicator pe care îl stabileşte o instituţie care nu are legătură cu piaţa de investiţii şi anume poate Banca Natională, nu ştim care inflaţie", a declarat Mihai Coca Cozma, director general AIG fond de pensii.

"Administratorii de fonduri de pensii nu au nicio legătură cu inflaţia. Nu au nicio influenţă asupra inflaţiei. Ei investesc azi şi inflaţia se calculează la sfârşitul anului", e de părere Dorin Boboc, director de investiţii AZT.

Vicepreşedintele Cartel Alfa spune că iniţiativa a primit avizul Consiliului legislativ şi urmează ca textul să fie publicat în Monitorul Oficial.

"Începem procedura de strangere a semnăturilor care curge pe o perioadă de 60 de zile undeva la începutul lunii mai. 4,5,6 mai, atunci estimăm că va fi publicat în Monitirul Oficial proiectul de lege. Modul în care legea 411 reglementează garantarea nu este suficient şi dorim o formulă mai favorabilă participanţilor la fonduri decât există legea actuală", a declarat Petru Dandea, vicepreşedinte Cartel Alfa.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite