“Leul s-a miscat mult mai puternic decat celelalte monede din regiune, care nu au fluctuat foarte mult. Lasand la o parte nevoia de lei pentru plata taxelor si impozitelor, cred ca se si speculeaza mult. Se anticipeaza intrarea banilor din strainatate, inainte de Paste, motiv pentru care se cumpara lei de pe acum”, a declarat dealerul Bancii Comerciale Carpatica (BCC), Florin Constantinescu.
Moneda nationala s-a depreciat in primele ore ale sedintei de vineri, de la 3,60 lei/euro la 3,6125 lei/euro, pentru ca apoi sa reinceapa sa se aprecieze intr-un ritm sustinut, iar la ora 16:20, bancile cumparau un euro cu 3,5699 lei si il vindeau cu 3,5740 lei.
Cursul de referinta afisat vineri de BNR, de 3,6066 lei/euro, cu un ban (0,28%) peste nivelul din ziua precedenta, a ajuns la cel mai jos nivel din data de 8 ianuarie 2008, cand era de 3,5925 lei/euro. Fata de moneda americana, cursul de referinta indica o depreciere cu 0,24% a monedei nationale, la 2,2719 lei/dolar, de la 2,2665 lei/dolar, cat era joi.
Pe pietele internationale, moneda americana s-a depreciat in prima parte a zilei de vineri de la 1,5890 la 1,5957 dolari/euro, iar dupa ora 12:00 ora Romaniei, dolarul s-a apreciat destul de brusc. La ora 16:25, euro era cotat la 1,5752 dolari.
Leul se apreciaza puternic, pana sub 3,57 lei/euro
Publicat la 18.04.2008, 13:56:00
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Actualitate
Volvo va produce mașini chinezești în fabricile sale din Europa. Geely schimbă strategia și atacă direct piața premium

Actualitate
Se închide cea mai mare tipografie din România. Producția va fi mutată în alte țări

Actualitate
O gură de oxigen pentru sistemul energetic național. Investiție norvegiană de 168 de milioane de euro

Actualitate
Marele actor Jean Constantin ar fi intrat astăzi în anul centenarului. Toma Caragiu ar fi împlinit 101 ani

Actualitate
