Ieri, BNR a afişat un curs de referinţă de 4,2347 lei pentru un euro şi 3,3020 lei pentru un dolar.
Moneda naţională s-a apreciat uşor după publicarea datelor privind creşterea PIB cu 0,3% în trimestrul al doilea, iar cotaţiile au coborât pentru scurt timp la 4,2260 lei/euro, pentru ca ulterior să se întoarcă spre 4,23 lei/euro.
Primele cotaţii afişate de bănci s-au situat la 4,2270 - 4,2300 lei/euro , sub nivelul de la închiderea de joi, când schimburile se operau la 4,2330 - 4,2355 lei/euro.
"A fost un ordin de vânzare pentru un milion de euro, imediat după anunţul privind creşterea PIB în trimestrul al doilea, iar paritatea a coborât la 4,2260 lei/euro. Piaţa nu a ştiut cum să reacţioneze, deoarece au existat diferenţe mari între aşteptările analiştilor privind datele pentru trimestrul doi şi cele pentru primele şase luni", a declarat dealerul unei bănci.
Leul se apreciază uşor. Curs BNR: 4,2327 lei/euro
Publicat la 13.08.2010, 10:03:23
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite
Actualitate
Citatul zilei, 23 august 2026: Este mai bine să ai o abordare aproximativă

Actualitate
ANRE introduce un mecanism prin care consumatorii pot câștiga bani dacă reduc voluntar consumul de energie

Actualitate
Europenii păstrează tot mai mulți bani cash pe fondul temerilor legate de război, dezastre și atacuri cibernetice

Actualitate
Asigurare de viață: când merită și ce alegi

Actualitate
