money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Lumea, in pragul primei pandemii a secolului 21

Publicat la 27.05.2009, 21:00:00

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Lumea, in pragul primei pandemii a secolului 21

In acest moment, nivelul de alerta este 5, ceea ce, potrivit nomenclatorului Organizatiei, inseamna ca virusul are focare la nivelul unei singure regiuni a globului, in cazul de fata America de Nord, unde sunt inregistrate cele mai multe cazuri, 10.859, si cele mai multe dintre decese, 91. Posibilitatea ca, in Japonia, sa fie identificat un nou focar autonom ar face ca numarul regiunilor in care exista focare autonome sa se multiplice, ceea ce ar duce, automat, la ridicarea nivelului de alerta la 6 si ar echivala cu declararea pandemiei.

Din 26 aprilie 2009, de cand OMS a inceput monitorizarea evolutiei gripei porcine, numarul de state trecute pe harta sensibila a urcat la 46. Pericolul principal, avertizeaza oficialii OMS il constituie posibilitatea ca virusul H1N1 sa se combine cu alte virusuri.

“Avem toate motivele sa ne temem de o interactiune a noului virus H1N1 cu alte virusuri”, a explicat dr. Chan in Adunarea mondiala a OMS de la inceputul saptamanii trecute, facand referire directa la virusul gripei aviare H5N1. “Nu trebuie sa uitam niciun moment ca H5N1 este prezent in mai multe tari. Nimeni nu poate spune cum se va comporta virusul gripei aviare (...) in prezenta unui numar mare de persoane contaminate cu noul H1N1”, a adaugat ea, citata de AFP, stire preluata NewsIn.

Daca virusul H1N1, de origine porcina, si virusul aviar H5N1 ar infecta, simultan, o persoana, cele doua virusuri ar putea suferi mutatii, generand o noua tulpina, foarte virulenta, usor transmisibila de la om la om, avertizeaza specialistul londonez John Oxford, de la London Queen Mary’s School of Medicine, citat si el de AFP, stire preluata de NewsIn.

Un vaccin impotriva virusului A (H1N1) nu exista inca, dar OMS estimeaza ca industria farmaceutica mondiala va fi in masura sa fabrice pana la aproape cinci miliarde doze intr-un an. OMS nu stie insa daca va fi nevoie de o doza sau de doua pentru a obtine imunitatea impotriva virusului.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite