Moscova amenință deschis Moldova. Rusia ridică tonul în conflictul înghețat din Republica Moldova. Secretarul Consiliului de Securitate al Rusiei, Serghei Șoigu, a declarat marți că siguranța cetățenilor ruși din regiunea separatistă Transnistria este „amenințată”, avertizând că Moscova este pregătită să intervină prin „toate metodele disponibile”, inclusiv în scenarii extreme, relatează Reuters.
Moscova amenință deschis Moldova
Într-un interviu acordat publicației Komsomolskaia Pravda, Șoigu a subliniat că peste 220.000 de cetățeni ruși locuiesc în Transnistria și că interesele acestora ar fi puse în pericol de „acțiuni prost gândite și iresponsabile” ale autorităților de la Kiev și Chișinău.
„Dacă va fi nevoie, Rusia va lua toate măsurile necesare și va folosi toate metodele disponibile pentru a-i proteja, în conformitate cu Constituția. Nu trebuie exclus nimic”, a afirmat Șoigu, adăugând că sunt analizate inclusiv „cele mai improbabile scenarii”.
Tensiuni crescute între Chișinău și Tiraspol
Declarațiile vin pe fondul unui nou eșec al negocierilor dintre Republica Moldova și regiunea separatistă Transnistria, după ce ultima rundă de discuții nu a produs niciun progres.




