Reprezentanţii Ministerului Transporturilor şi membrii Guvernului Privat s-au întâlnit, marţi, în cadrul unei mese rotunde cu tema „Guvernul Privat – Probleme şi soluţii în infrastructură”. Evenimentul a fost organizat de cotidianul Business Standard şi difuzat de The Money Channel.
Obiectivul mesei rotunde, a doua din noua serie Guvernul Privat, proiect iniţiat de Business Standard, a constat în dezbaterea propunerilor venite din partea mediului de business pentru urgentarea lucrărilor de infrastructură, precum şi identificarea de soluţii la problemele care preocupă Ministerul Transporturilor.
"S-au mai cerut tot felul de clarificări, ultimele fiind adresate celor două consorţii rămase în finală în urmă cu câteva zile", a declarat Berceanu.
După data de 25 aprilie, se va putea prezenta master-planul pentru că acesta conţine o serie de porţiuni care sunt pregătite în ideea de concesiune, a mai spus Berceanu.
Berceanu speră ca "după lupte grele" cu Bechtel şi porţiunea din autostrada Transilvania, Braşov - Câmpia Turzii, să fie dată în concesiune. Ministrul transporturilor şi infrastructurii a subliniat că porţiunile de autostradă Ploieşti-Buzău-Focşani şi Piteşti-Sibiu (parte a coridorului IV Paneuropean) vor fi date, de asemenea, în concesiune.
Tronsonul Comarnic – Braşov are o lungime de 58 km şi este considerat cel mai dificil tronson din cadrul viitoarei autostrăzi Bucureşti – Braşov.
Trei consorţii au depus ofertele pentru atribuirea contractului de concesiune pentru lucrările la autostrada Bucureşti – Braşov, tronsonul Comarnic- Braşov, a anunţat, la sfârşitul lunii februarie, Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România (CNADNR).
Din partea ofertanţilor preselectaţi au fost depuse trei oferte, respectiv consorţiul format din Vinci Concession – Aktor Concession – Vinci Construction Grand Projets – Aktor, consorţiul Astrada Concession, format din Strabag AG, Egis Projects, Eurovia Construct International, Housing & Construction Holding Co. Ltd, precum şi consorţiul Autostrada A3 Comarnic – Braşov, format din Bilfinger Berger – Porr. Durata concesiunii pentru toate cele trei consorţii este de 30 de ani.
Reprezentanţii Ministerului Transporturilor şi membrii Guvernului Privat s-au întâlnit, marţi, în cadrul unei mese rotunde cu tema „Guvernul Privat – Probleme şi soluţii în infrastructură”. Evenimentul a fost organizat de cotidianul Business Standard.
Obiectivul mesei rotunde, a doua din noua serie Guvernul Privat, proiect iniţiat de Business Standard, a constat în dezbaterea propunerilor venite din partea mediului de business pentru urgentarea lucrărilor de infrastructură, precum şi identificarea de soluţii la problemele care preocupă Ministerul Transporturilor.
Sursa: NewsIn
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.