money.ro
Piețe financiareMarian Manolache

Nissan va produce o nouă variantă a Loganului. Vezi unde FOTO

Publicat la 20.07.2011, 11:20:25

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Nissan va produce o nouă variantă a Loganului. Vezi unde FOTO

AvtoVAZ va începe în 2012 producerea primului vehicul bazat pe un design Logan şi ar putea începe în 2013 fabricarea de motoare pe benzină şi cutii de viteză pentru toţi cei trei parteneri, a anunţat Bruno Ancelin, directorul diviziei din Rusia a producătorului auto francez.

 

'Acesta va fi primul vehicul al Nissan bazat pe o platformă Logan', a afirmat într-un interviu Ancelin.

 

Împreună, Renault, Nissan şi AvtoVAZ au ca obiectiv livrări de 1,6 milioane de vehicule în 2016 şi o cotă de piaţă de 40%, susţine directorul diviziei din Rusia a producătorului auto francez.

 

În prezent, Renault deţine 44,3% din partenerul său nipon, iar Nissan deţine 15% din acţiunile companiei franceze.

 

Alianţa Renault-Nissan a raportat o creştere cu 19,6% a vânzărilor în 2010, la 7,3 milioane de unităţi. Producătorul auto francez Renault a vândut anul trecut 2.625.796 vehicule, iar compania niponă Nissan a vândut 4.080.588 vehicule. Pe plan mondial cele două companii deţineau anul trecut o cotă de piaţă de 10,3%.

 

Vânzările Renault pe plan mondial au crescut anul trecut cu 14%, iar vânzările Nissan, cu 21,5%.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite