money.ro
Piețe financiareMarian Manolache

O navă rusă cu armament a ajuns în Siria

Publicat la 12.01.2012, 16:21:52

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
O navă rusă cu armament a ajuns în Siria

"Marina turcă a afla că nava rusă MV Chariot a ancorat în portul sirian", scrie ziarul, citând un oficial.

 

Rusia are un şantier de mentenanţă navală, datând din perioada sovietică, lângă Tartus, singurul punct militar al Siriei la Mediterana.

 

Nava, sub pavilion Sf. Vicenţiu şi Grenadine, a plecat din St. Petersburg spre Latakia, cu 35-60 de tone de munţii şi explozibili destinaţi Ministerului sirian al Apărării.

 

MAE rus a spus că nava transportă "o încărcătură periculoasă", dar nu a elaborat. Potrivit documentelor, expeditorul este compania rusă de armament Rosoboronexport.

 

Ruta iniţială a navei era prin apele Turciei, stat care nu este membru UE, pentru a nu se încălca restricţiile UE impuse Siriei, Nava însă a fost obligată să aoncoreze pentru realimentare în portul cipriot Limassol marţi. Autorităţile cipriote au verificat documentele şi au încercat să vadă încărcătura, dar nu au putut deschide patru containere. Ciprioţii au spus că nava transporta material periculos.

Ciprul a lăsat nava să plece, după ce comandantul promisese să schimbe destinaţia.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite