Dacia va lansa pe 3 iunie modelul Sandero, primul autoturism în cinci uşi al companiei. Noua maşină ţinteşte clienţii cu vârste între 18 şi 25 de ani. Dacia Sandero va avea în România o garanţie standard de 18 luni sau 100.000 de kilometri, faţă de 3 ani cât va fi perioada acordată la nivel internaţional.

Oficialii companiei spun că această decizie este strict legată de preţul final. Modelul cu design şi tehnică preluate de la Clio ar putea avea un preţ de pornire de 7.400-7.700 de euro, cu 15-20% mai mult decât costă cel mai ieftin Logan berlină. Modelul va avea o lungime de 4 metri şi un ampatament de 2,59 de metri. Volumul portbagajului va fi de 320 de litri, iar cu bancheta spate rabatată acesta va depăşi 1.000 de litri.

Special pentru Dacia Sandero, 12 furnizori de componente şi-au deschis fabrici în România. Investiţia totală pentru dezvoltarea şi fabricarea Daciei Sandero în Europa se ridică la 147 de milioane de euro. Până la toamnă, producătorul român plănuieşte lansarea unui facelift pentru modelul Logan berlină, pentru ca în 2009 să prezinte un model crossover, posibil cu tracţiune 4x4.

Renault a deschis la jumătatea acestei luni o fabrică de cutii de viteze, unde investiţia iniţială a fost de 146 de milioane de euro. La sfârşitul acestei săptămâni va fi inaugurat şi Centrul de Design Renault pentru Europa Centrală, care a costat peste 100 de milioane de euro. Grupul francez a investit pe piaţa românească peste 1,2 miliarde de euro de la preluarea Automobile Dacia şi până anul trecut, în timp ce alte 600 de milioane de euro vor fi alocate pentru România în următorii trei ani.