Parchetul European, prin biroul său din Bratislava, conduce o anchetă privind suspiciuni de fraudă cu subvenții europene în legătură cu un proiect de digitalizare din Slovacia, în cadrul căreia au fost efectuate percheziții la Košice și Rožňava. Cazul vizează un proiect destinat dezvoltării unui instrument IT pentru automatizarea proceselor de afaceri și pentru asigurarea protecției datelor cu caracter personal, cofinanțat din Fondul european de dezvoltare regională, în cadrul Programului operațional Cercetare și inovare.
Pe scurt
- EPPO investighează în Slovacia o posibilă fraudă cu fonduri UE legată de un proiect de digitalizare.
- Proiectul viza dezvoltarea unui instrument IT pentru automatizarea proceselor de afaceri și protecția datelor personale.
- Compania beneficiară a primit aproximativ 189.380 de euro din fonduri europene pentru implementarea proiectului.
- Potrivit anchetei, există suspiciuni că proiectul nu a fost realizat în conformitate cu obiectivele prevăzute în acordul de finanțare și că banii ar fi putut fi folosiți în alte scopuri decât cele pentru care au fost acordați.
- În urma perchezițiilor, anchetatorii au ridicat computere, documente privind proiectul și achizițiile publice, precum și software și alte probe digitale.



