Conducerea EuroDisney a confirmat pentru AFP vizita făcută de reprezentantul judecătoriei, însă a precizat că va face mai târziu comentarii asupra fondului afacerii.
Justiţia a ordonat pe 28 octombrie efectuarea unui control din partea unui agent judecătoresc pentru a-i permite organizaţiei SOS Racisme să-şi probeze acuzaţiile, "emiţând, totodată, rezerve asupra pertinenţei cauzei din punct de vedere faptic şi juridic".
Potrivit unui raport al SOS Racisme asupra practicilor discriminatorii ale firmelor, asociaţia a descoperit, ca urmare a unor mărturii ale salariaţilor Adecco-Restauration, companie care prestează servicii pentru EuroDisney, că "în bilanţul social pe 2007, angajaţii au fost clasificaţi după următoarele categorii: 'Africa, exceptând Magrebul', 'Africa Magreb', 'Antile', 'Europa de Vest, din care francezi'.
SOS Racisme a precizat că, "pentru Disney, clientela principală este europeană, în consecinţă salariaţii şi ceilalţi membri trebuie să fie în majoritate europeni".
Organizaţia de combatere a rasismului este alarmată, de asemenea, de faptul că la realizarea CV-ului pe pagina de internet a companiei, se solicită completarea categoriei "ţară", care, în afară de Franţa, pot fi Guadalupe, Martinica, insulele Reunion, Polinezia franceză, Guyana şi Noua Caledonie, chiasr dacă acestea sunt departamente şi teritorii ale Franţei.
Într-un raport publicat miercuri, organizaţia cere întărirea luptei împotriva delictului de înregistrare a caracterului etno-rasial şi denunţă lipsa de colaborare între autorităţi, precum şi noţiunea de statistici etnice. Raportul menţionează că fişarea etno-rasială este ilegală în Franţa începând din 1978, fiind pasibilă de cinci ani de închisoare şi de amenzi între 300.000 euro şi 1,5 milioane euro.
Peoplemoney.ro
Parcul de distracţii EuroDisney a fost acuzat de selectarea salariaţilor pe criterii rasiale
Publicat la 04.11.2009, 15:56:11
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

People
”Fjord” intră în cursa pentru Oscar 2027 după schimbarea regulilor Academiei Americane de Film

People
Compania tech de 5.000 de miliarde de dolari unde angajații își plătesc singuri prânzul

People
