În perioada ianuarie - septembrie pe piaţa românească s-au vândut cu 22,9% mai multe vehicule motorizate cu două roţi decât în perioada similară a anului trecut, conform statisticilor remise agentiei NewsIn de către Asociaţia Producătorilor şi Importatorilor de Automobile din România (APIA).
Din cele 1.376 de unităţi vândute în primele nouă luni, cele mai multe au fost scutere (596), urmate de motocicletele de stradă (573 de unităţi vândute), de segmentul motocicletelor off-road cu 156 de unităţi şi de moped-uri (motorete cu pedale) - 61 de unităţi comercializate.
In Romania, piaţa moto este în continuă ascensiune, fapt subliniat si de vanzarile pe intreg anul trecut, care au crescut cu 31,5% peste cele din 2004. Totusi, piaţa românească este mult în urma celor din statele vecine, din moment ce în Ungaria s-au vândut anul trecut de zece ori mai multe motociclete noi, la o populaţie de două ori mai mică.
Statisticile APIA arată că românii preferă extremele şi aleg fie motoarele foarte puternice, fie cele foarte mici ca putere. Astfel, peste 40% dintre vehiculele vândute au motor de sub 50 centimetri cubi, iar alte 30% au motoare de peste 500 centimetri cubi.



