Consumatorii români par tot mai încrezători în comerţul electronic. Creşterea pieţei ţine atât de apetitul publicului pentru cumpărăturile online, cât şi de decizia comercianţilor de a promova această alternativă la comerţul clasic. În condiţiile în care cozile din reţelele de magazine continuă să crească, consumatorii încep să prindă gustul shoppingului de la distanţă.
De altfel, 2007 este al doilea an de creştere explozivă a comerţului electonic. În a doua jumătate a lui 2006, piaţa a crescut cu 330% faţă de primele şase luni ale aceluiaşi an. Cumpărăturile online efectuate cu cardul care au fost procesate prin soluţia ePayment, care deţine 87% din piaţă, au depăşit în primele şase luni din 2007 volumul de tranzacţii înregistrate în întreg anul 2006.
Dacă tendinţa se va menţine, compania Gecad, proprietarea soluţiei ePayment, estimează că piaţa se va tripla faţă de anul viitor. Compania Romcard, care a furnizat datele referitoare la piaţa tranzacţiilor online efectuate cu cardul, are ca acţionari cele mai importante bănci din sistemul bancar românesc.





