Portret Constantin Stroe, vicepreşedinte Dacia
Publicat la 28.05.2008, 07:14:22
În prezent, este vicepreşedinte al Consiliului de Administraţie al companiei Automobile Dacia. În 2004, a fost decorat de statul francez cu distincţia Cavaler al Ordinului Naţional al Legiunii de Onoare.
Constantin Stroe s-a născut în 1942 şi a absolvit Universitatea Politehnică din Bucureşti. Cariera în industria auto şi-a început-o în 1968 când a intrat ca inginer la Uzina de Automobile Piteşti. Treizeci de ani mai târziu, el negocia vânzarea Dacia către grupul francez Renault.
Constantin Stroe a avansat încet, dar sigur în cadrul companiei. A ocupat succesiv funcţiile de şef de atelier, inginer şef, director la Timişoara şi apoi la Piteşti. În 1990 a fost numit Director General, funcţie pe care şi-a păstrat-o şi după privatizarea societăţii. A devenit Vice-Preşedinte al Consiliului de Administraţie în 2002.
Constantin Stroe are cu ce se lăuda - Uzina Automobile Dacia este în plin avânt. Compania a anunţat că vânzările totale au ajuns la aproape 84.000 de unităţi în primele patru luni ale acestui an, în creştere cu 31,1% comparativ cu perioada similară a anului trecut.
Pe lângă poziţia de la Dacia, Constantin Stroe este Preşedintele Asociaţiei Constructorilor Români de Automobile şi Vice-Preşedinte al Uniunii Generale a Industriaşilor din România.
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite
Piețe financiare
BVB în săptămâna 17-21 august 2026: Electrica în avangarda creșterilor, pe fondul volatilității energetice

Piețe financiare
Ușoare creșteri pe bursă. Indicele BET se apropie de un record absolut
Piețe financiare
Curs BNR valabil 22 august 2026: 1 euro = 5.2581 lei. Leul a slăbit toată săptămâna
Piețe financiare
Curs euro joi: 5.2535 lei. Fondul Proprietatea a pierdut 0.64% pe BVB

Piețe financiare
