money.ro
Actualitatemoney.ro

Preluarea ABN AMRO ar putea fi finalizată pe 17 octombrie

Publicat la 10.10.2007, 12:25:14

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Preluarea ABN AMRO ar putea fi finalizată pe 17 octombrie

Cele trei bănci conduse de Royal Bank of Scotland au anunţat că oferta lor, în valoare de 72 de miliarde de euro pentru preluarea grupului olandez ABN Amro Bank NV, este momentan necondiţionată, plata urmând a fi făcută pe 17 octombrie.

Săptămâna viitoare fiecare acţionar ABN AMRO, va primi 35,6 euro pe acţiune în numerar la care se adaugă 0,296 acţiuni noi RBS. Aproximativ 86% dintre investitorii ABN au acceptat deja oferta iar restul au răgaz până la data de 31 octombrie pentru a-şi vinde acţiunile.

Astfel, atenţia investitorilor se va îndrepta momentan asupra problemelor de integrare, cu o amploare nemaiîntâlnită având în vedere mărimea acestei tranzacţii. Printre investitori există temeri că cele trei bănci au plătit un preţ prea ridicat pentru a câştiga această bătălie.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite