Lucrarile de schimbare a gazonului vor începe sâmbătă şi vor dura aproximativ o lună. Costul total al noului gazon va fi de un milion de euro şi va fi suportat în totalitate de Primăria Capitalei.
"Este pentru prima dată când noi intervenim cu dimensiunea financiară la acest gazon. Cred că se putea face un gazon mai bun, dar era în obligaţia constructorului", a spus Oprescu.
"Vor fi îndeplinite toate criteriile UEFA, de la stratul de joc până la suprafaţă. Costurile le suportă Primăria Bucureşti şi sunt de aproximativ un milion de euro", a completat Radu Popa, directorul Administraţiei de Lacuri, Parcuri şi Agrement Bucureşti.
Gazonul, care va fi inaugurat la finala UEFA Europa League, este de cinci ori mai scump decât cel pus în toamna anului trecut şi de 14 ori mai scump decât cel iniţial.
Citeste mai mult pe REALITATEA.NET
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.