"În aceste zile se lucrează la aceste politici, la ce se poate susţine şi ce nu se poate susţine, cât se poate susţine pentru a avea în vedere un deficit care poate fi finan?at. (...) Trebuie să privim problema în ansamblu plecând de la elemente importante: care sunt resursele acumulate ?i care sunt priorită?ile pentru anii care urmează, dar şi care este posibilitatea României pentru a avea un deficit fiscal finanţabil, în sensul de a atrage resurse de capital în mod constat şi coerent. În această zile, problema este discutată cu FMI", a precizat Tănăsescu, la Pro TV.
De asemenea, se discută despre efectele turbulenţelor internaţionale asupra României.
"Pentru 2012 lucrurile se complică, fiindcă asistăm la turbulenţe fantastice cu repercusiuni directe asupra României şi de aceea analizele, discuţiile pe care le vom face în zilele care urmează vor ţine cont şi de aceste turbulenţe internaţionale care afectează România", a completat Tănăsescu.
Problema indexării pensiilor şi creşterea salariilor este analizată în aceste zile împreună cu FMI
Publicat la 30.10.2011, 09:45:00
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Piețe financiare
Zi de corecții la BVB, pe fondul unei lichidități scăzute
Piețe financiare
Curs BNR valabil 21 august 2026: Euro urcă la 5.2535 lei. Cât costă un dolar

Piețe financiare
Aurul revine spre 4.500 de dolari pe uncie. Băncile centrale cumpără din nou masiv

Piețe financiare
Moderna explodează pe bursă după un progres major în lupta împotriva cancerului. Acțiunile au crescut cu peste 170% într-o singură zi
Piețe financiare
