Procesul de milioane de euro dintre foștii O-Zone și fosta lor casă de discuri a ajuns la final
Publicat la 10.05.2022, 11:29:59
Primii milionari din muzica românească, O-Zone au ajuns o înțelegere în procesul deschis casei de discuri sub care au devenit faimoși la nivel global.
La 18 de ani de la dizolvarea formației, foștii trupeți au lăsat disputele personale pentru un interes comun, la mijloc fiind bani pe care i-ar fi încasat producătorul albumelor lor. Asta datorită unor surse noi de venituri apărute din evoluția legislației drepturilor de autor ce nu existau în contracte de la vremea respectivă.
Procesul se anunța unul cu o miză de ordinul a milioane de euro având în vedere veniturile încasate de O-Zone în scurta lor istorie muzicală (2009-2014). Trupa formată din Dan Bălan, Arsenie Todiraș și Radu Sârbu - cea mai populară formație în Europa în 2014- a vândut peste 12 milioane de discuri, iar megasuccesul ”Dragostea din Tei” a fost pe prima poziție în 27 de țări.
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

People
Gică Hagi demolează Iaki. „Regele” pregătește o transformare importantă la Mamaia

People
Horoscop bani și carieră 23 august 2026. Moment bun pentru reevaluarea planurilor profesionale

People
Horoscop bani și carieră 22 august 2026. Oportunitățile cresc, dar trebuie alese cu discernământ

People
Cât aur există în lume și cât valorează ”comoara” de pe Pământ. Ce dimensiune ar avea tot aurul extras vreodată?

People
