Profitul grupului Accor a crescut cu peste 76% în 2007
Publicat la 27.02.2008, 19:17:48
Grupul Accor a căutat să calmeze temerile că o încetinire economică determinată de Statele Unite ar putea afecta afacerile grupului. Aceste îngrijorări au dus la o vânzare masivă a acţiunilor în ultimele şase luni. Accor a subliniat că paşii urmaţi pentru vânzarea proprietăţilor hoteliere şi trasnferarea acestora în chirii fixe sau variabile fac grupul mai "rezistent la ciclurile economice" şi că afacerile au început bine în 2008.
Profitul înainte de deducerea taxelor şi elementelor excepţionale a crescut cu 24,8 la sută, până la 907 milioane de euro. Acest nivel se situează peste intervalul ţintit de 870-890 de milioane de euro, anunţat de companie în august 2007. Accor a desfăşurat anul trecut două programe de răscumpărare de acţiuni, în valoarea totală de 1,2 miliarde de euro. Grupul deţine operaţiuni în aproape 100 de state şi are 150.000 de angajaţi.
Accor a introdus anul trecut în circuitul turistic 28.000 de camere şi alte 93.000 de camere urmează să fie inaugurate. Compania este în plină extindere şi în România, unde va deschide în următorii doi ani, şapte hoteluri în marile oraşe.
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite
Piețe financiare
Curs BNR valabil 22 august 2026: 1 euro = 5.2581 lei. Leul a slăbit toată săptămâna
Piețe financiare
Curs euro joi: 5.2535 lei. Fondul Proprietatea a pierdut 0.64% pe BVB

Piețe financiare
Zi de corecții la BVB, pe fondul unei lichidități scăzute
Piețe financiare
Curs BNR valabil 21 august 2026: Euro urcă la 5.2535 lei. Cât costă un dolar

Piețe financiare
