money.ro
EuropaLiviu Ciobanu

Grupul Quad nu va fi afectat de rezultatul alegerilor din SUA

Publicat la 05.11.2024, 06:59:06

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Grupul Quad nu va fi afectat de rezultatul alegerilor din SUA

SYDNEY (Reuters) - Miniștrii de externe din Australia și India au declarat marți că sunt încrezători că grupul Quad format din SUA, India, Australia și Japonia va continua să coopereze în regiunea Indo-Pacific, indiferent de rezultatul alegerilor prezidențiale din SUA.

Australia și India afirmă că rezultatul alegerilor din SUA nu va afecta grupul Quad

Ministrul de externe al Australiei, Penny Wong, a declarat reporterilor din Canberra că s-a întâlnit cu Mike Pompeo, care a fost secretar de stat în administrația Trump anterioară, înainte de alegerile din SUA și a avut „o discuție foarte bună”.

„Una dintre prioritățile pe care le-am discutat a fost AUKUS și suntem foarte mulțumiți de tipul de sprijin bipartizan pe care l-am văzut”, a spus ea, referindu-se la parteneriatul tehnologic de apărare dintre Australia, Marea Britanie și SUA pentru a transfera submarine cu propulsie nucleară către Australia.

Cel mai scump proiect de apărare al Australiei, acordul AUKUS, a fost încheiat sub administrația Biden în 2023.

„În ceea ce privește alegerile din SUA, vom lucra cu oricine va alege poporul american”, a spus ea.

China se opune grupării Quad ca fiind un efort de a o reține, în timp ce Australia, Japonia, India și SUA susțin că sunt democrații care gândesc la fel și încearcă să consolideze stabilitatea în regiunea Indo-Pacific.

Liderii cvadrilateralei au convenit în septembrie să instituie patrule comune de pază de coastă și o cooperare sporită în domeniul logisticii militare.

Quad a fost „foarte valoros” în regiune, a spus Wong. „Considerăm că își păstrează importanța indiferent de rezultatul alegerilor”, a adăugat ea.

Ministrul indian de externe Subrahmanyam Jaishankar a declarat că Quad a fost reînviat sub președinția Trump în 2017.

„Când ne uităm la alegerile americane, suntem foarte încrezători că, indiferent de verdict, relația noastră cu Statele Unite nu va face decât să crească”, a declarat el, aflat într-o vizită oficială în Australia.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite