money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Rebranding şi noi achiziţii pentru GE Money, în 2008

Publicat la 30.08.2007, 09:19:42

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Rebranding şi noi achiziţii pentru GE Money, în 2008

Începând de anul viitor Motoractive Leasing , Estima Finance şi Domenia Credit , companii deţinute în România de GE Money , vor cuprinde şi numele companiei mamă în titulatură. "Suntem în mijlocul unui proces de rebranding. Am început cu un rebranding intern pentru a aduce angajaţii celor trei companii sub aceaşi umbrelă. Şi veţi putea observa o promovare a brandului GE Money din 2008." a declarat Ron Malak.

În paralel GE Money va duce şi o campanie de achiziţii. "GE şi în special GE Money sunt companii cu o mare deschidere pentru achiziţii. Căutăm constant oportunităţi de achiziţii şi parteneriate. Chiar şi în acest moment facem acest lucru, însă nu avem încă o ţintă concretă." a completat preşedintele GE Money.

GE Money nu confirmă însă speculaţiile despre achiziţionarea băncii turceşti Garanti Bank, dar subliniază că urmareşte o cooperare apropriata. "Analizăm metode de cooperare pentru a deservi ambele clientele. Credem că există posibilitatea de a împărţi baza de servicii şi tehnologiile existente. Considerăm că vom găsi o cale pentru a îmbunătăţii ofertele amândorora." a spus Malak.

Compania americană nu exclude nici posibilitatea de a achiziţiona o altă bancă comercială din România. "Deja am declarat că dorim să ne extindem spre sectorul de bănci comerciale. GE Money România va continua să se îndrepte spre sectorul bancar comercial." a completat preşedintele companiei.

La nivel global nu există nici o bancă ,în afară de cele din top, pe care General Electric ar considera-o prea mare pentru a fi achiziţionată.

GE Money a investit deja în companiile pe care le deţine în România 10 milioane de dolari şi estimează că va investi încă cel putin 5 milioane de dolari în 2008.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite