money.ro
Actualitatemoney.ro

Rezerva Federală a redus dobânda de bază cu 0,75%

Publicat la 22.01.2008, 13:33:12

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Rezerva Federală a redus dobânda de bază cu 0,75%
Rezerva Federală a anunţat marţi reducerea cu 0,75% a dobânzii de bază, de la 4,25% la 3,5%. Este pentru prima dată după 11 Septembrie când Rezerva Federală ia o astfel de decizie între întâlnirile consiliului director. Gestul Fed-ului este considerat de analişti drept cel mai dramatic semn că instituţia este profund îngrijorată de o posibilă recesiune în Statele Unite.

Sorin Marinescu, analist forex: "Este o decizie forţată. FED arată practic pieţelor cine e la comandă şi cine are puterea. Ei dau o soluţie care e la îndemână, dar nu rezolvă problema de fond"
"Aprecierile au loc acum fără să se întâmple practic nimic , doar din cauza ideii de bani mai ieftini. Există bani, deci putem să ne constuim nişte portofolii. Sunt bani mai mulţi,deci putem cumpăra mai mult".

Iulian Panait, preşedinte KTD Invest: "Nu e cazul să trecem de la agonie la euforie. Ultima intervenţie a lui Bernanke a fost când a zis că trebuie să tăiem şi bursele au reacţionat negativ. Acum nu a mai yis nimic şi a acţionat, iar reacţia burselor a fost pozitivă"
" Situaţia controversată încurajează inflaţia, dar ajută pe termen scurt. Ei au zis că e important să supravieţuiască momentului"

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite