money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Romania nu a luat niciun euro din fondurile UE pentru promovarea produselor agricole

Publicat la 27.02.2008, 22:00:00

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Romania nu a luat niciun euro din fondurile UE pentru promovarea produselor agricole

 “Romania nu a derulat astfel de proiecte pentru accesarea fondurilor destinate promovarii produselor agricole pe piata interna si comunitara, deoarece sectorul privat nu a realizat niciun program de promovare. Ulterior, programele sunt avizate de catre Ministerul Agriculturii, insa decizia de aprobare este data de Bruxelles”, a declarat, ieri, pentru NewsIn directorul in cadrul Ministerului Agriculturii si Dezvoltarii Rurale (MADR), Roxana Zarma.

Aceasta a precizat ca nu exista o alocare fixa pentru fiecare stat membru, insa sunt prevazute conditii stricte pe care beneficiarul trebuie sa le indeplineasca pentru a primi finantare pentru promovarea produselor agricole. In ceea ce priveste proiectul de ordonanta de urgenta privind administrarea fondurilor pentru promovare, postat ieri pe site-ul MADR, Zarma a precizat ca Romania putea sa beneficieze de fondurile UE destinate promovarii chiar si fara adoptarea unui act normativ specific.

“Daca aveam un program pe care sectorul privat dorea sa-l promoveze, cu siguranta ar fi fost posibil acest lucru, deoarece un regulament european este direct aplicabil intr-un stat membru. Acest act normativ (ordonanta de urgenta - n.red) reprezinta, de fapt, o mai buna reglementare juridica interna”, a explicat Zarma.

Totusi, in proiectul de ordonanta de urgenta se precizeaza ca se impune implementarea de urgenta a masurilor pentru elaborarea cadrului legislativ adecvat si eficient privind desemnarea autoritatilor nationale competente pentru coordonarea, monitorizarea, gestionarea si derularea fondurilor nerambursabile destinate finantarii programelor de informare si promovare a produselor agricole pe piata interna si in tari terte, “situatie extraordinara a carei reglementare nu poate fi amanata”.

Potrivit proiectului, doua sunt institutiile responsabile cu gestionarea si derularea acestor fonduri, respectiv MADR si Agentia de Plati si Interventie pentru Agricultura (APIA).

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite