money.ro
ActualitateIorga Vlad

România va reintra din 2016 în obligaţiile asumate de a asigura Armatei 2% din PIB

Publicat la 24.05.2013, 10:46:34

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
România va reintra din 2016 în obligaţiile asumate de a asigura Armatei 2% din PIB

"Am avut discuţii cu privire la - şi aici a fost un subiect pe bună dreptate ridicat de secretarul general NATO legat de bugetul Apărării - România nerespectând în ultimii ani obligaţia asumată prin Tratatul de Aderare de a asigura 2% din PIB ca buget al Apărării în fiecare an. L-am informat pe secretarul general că vom avea o creştere de 0,3 procente anul viitor faţă de anul acesta şi în 2016 vom reintra în obligaţiile asumate la intrarea în NATO", a spus Băsescu, după întrevederea cu Rasmussen.

 

În cursul după-amiezii, Rasmussen va fi prezent la Universitatea din Bucureşti, unde i se va acorda, în cadrul unei ceremonii, titlul de Doctor Honoris Causa.



Rasmussen şi-a început ziua de vineri cu o alergare în Parcul Carol din centrul Bucureştiului, el postând şi câteva fotografii pe contul personal de Facebook.

Oficialul NATO s-a mai întâlnit în cursul zilei de vineri cu premierul Victor Ponta, cu ministrul de Externe, Titus Corlăţean, şi cu ministrul Apărării, Mircea Duşa.

Prima vizită oficială la Bucureşti a secretarului general al NATO a avut loc în urmă cu trei ani, în mai 2010.

Danezul Anders Fogh Rasmussen este cel de-al doisprezecelea secretar general al Organizaţiei Tratatului Atlanticului de Nord (NATO), începându-şi mandatul la 1 august 2009.

Mandatul lui Rasmussen expiră în a doua parte a acestui an.

Ambasadorul României la NATO, Sorin Ducaru, a fost numit asistent al secretarului general NATO pentru riscuri de securitate emergente, potrivit unui anunţ oficial făcut miercuri.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite