money.ro
Piețe financiareMarian Manolache

Rusia, Belarus şi Kazahstan pun bazele Comisiei economice eurasiatice

Publicat la 19.12.2011, 12:50:24

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Rusia, Belarus şi Kazahstan pun bazele Comisiei economice eurasiatice

"Am pus bazele unui organism supranaţional însărcinat cu integrarea, am creat o Comisie eurasiatică. Acest demers este decisiv în formarea unui Spaţiu economic eurasiatic şi, ulterior, a unei Uniuni economice eurasiatice", a declarat preşedintele rus în cursul ceremoniei de semnare organizate la Kremlin.

 

Liderii celor trei ţări - Dmitri Medvedev, Aleksandr Lukaşenko şi Nursultan Natarbaiev - au participat luni la reuniunea Consiliului economic superior eurasiatic, care a înlocuit organismul suprem al Uniunii vamale Rusia-Belarus-Kazahstan.

 

La începutul lunii octombrie, cotidianul Izvestia a publicat un articol al premierului Vladimir Putin, în care acesta s-a declarat convins că Uniunea vamală şi Spaţiul economic comun în curs de creare de către Rusia, Belarus şi Kazahstan ar putea servi ca bază pentru o Uniunea eurasiatică.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite