money.ro
Piețe financiareMoney.ro

Rusia intenţionează să vândă peste 80% din exporturile sale de petrol din 2023 către ceea ce numeşte ţări ”prietenoase”

Publicat la 14.02.2023, 05:14:00

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Rusia intenţionează să vândă peste 80% din exporturile sale de petrol din 2023 către ceea ce numeşte ţări ”prietenoase”

El a adăugat că aceste ţări vor primi şi 75% din produsele petroliere rafinate ale Rusiei şi că Moscova a continuat să caute noi pieţe.

Rusia a intensificat în special vânzările reduse către China şi India, de când a fost lovită de sancţiunile occidentale şi de un plafon de preţ al G7 menit să-i limiteze capacitatea de a finanţa războiul din Ucraina din veniturile din petrol.

Novak a avertizat, de asemenea, cu privire la incertitudinea de pe pieţele petroliere globale, spunând că ţările occidentale din grupul OCDE, care include şi Statele Unite, Canada şi Norvegia, şi-ar putea elibera rezervele strategice de petrol.

 

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite