Scăderea preţului a încetinit în multe state, precum Franţa, Italia, Spania şi Olanda, menţionează studiul Standard & Poor's. În Marea Britanie, locuinţele au început să se scumpească de la sfârşitul anului trecut.
"Vedem semne de stabilizare a pieţei în Europa, însă o evaluare a economiilor individuale arată încă o imagine mixtă. Chiar şi în acele state unde preţurile au revenit, trendurile pot oscila. Şi în acele ţări în care locuinţele sunt, probabil, supraevaluate preţurile ar putea să scadă pentru a doua oară spre sfârşitul acestui an sau la începutul lui 2011", a afirmat Jean-Michel Six, analist la Standard & Poor's.
În cazul Franţei, preţurile locuinţelor sunt supraevaluate cu 18,5%, având ca nivel de referinţă nivelul mediu din perioada 1997-2009. Locuinţele sunt supraevaluate şi în Marea Britanie, cu 12%, iar în aceste condiţii preţurile pot înregistra scăderi. În Germania, locuinţele sunt subevaluate cu 12,5%, deoarece piaţa de profil nu a cunoscut explozia înregistrată în alte state din regiune.
Legat de Spania, ţară confruntată cu o criză fără precedent a finanţelor publice, agenţia consideră că preţurile vor trebui să sufere o corecţie de 12% pentru ca piaţa de profil să ajungă la un echilibru sustenabil. În Irlanda, alt stat cu dificultăţi financiare, locuinţele sunt subevaluate cu 12%.
S&P: Preţurile de pe piaţa europeană a locuinţelor sunt în curs de stabilizare
Publicat la 01.06.2010, 11:48:43
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Piețe financiare
Ușoare creșteri pe bursă. BET se apropie de 50% creștere în acest an
Piețe financiare
Curs BNR valabil 20 august 2026: 1 euro = 5.2452 lei. Leul pierde ușor teren
Piețe financiare
Curs euro marți: 5.2442 lei. Transgaz a pierdut 1.60% pe BVB

Piețe financiare
Bursa a reintrat timid pe creștere. O veste bună pentru investitori
Piețe financiare
