Sectorul privat din SUA a creat în martie 8.000 de locuri de muncă
Publicat la 02.04.2008, 13:48:11
Deşi avansul este mic, reprezintă totuşi o îmbunătăţire faţă de statisticile revizuite pentru februarie, ce au arătat că economia americană a pierdut 18.000 de locuri de muncă, după ce ADP afişase iniţial o pierdere de 23.000 de slujbe.
Raportul publicat de ADP Employer Services a fost realizat în comun cu firma Macroeconomic Advisers LLC. Punctul median al estimărilor analiştilor indica o scădere cu 48.000 a locurilor de muncă din sectorul privat în martie. "Statisticile ADP nu îmi schimbă părerea că situaţia de pe piaţa americană a muncii se deteriorează în continuare", a comentat un economist şef de la compania new-yorkeză Swiss Re, Kurt Karl. "Problema cu raportul ADP este că este foarte volatil şi, de obicei, nu corespunde cu datele guvernamentale. L-aş privi cu prudenţă", a adăugat Karl.
Pe Wall Street, contractele futures s-au apreciat şi mai mult după publicarea creşterii neaşteptate, iar dolarul s-a întărit faţă de yen. Preţul titlurilor de stat, care are tendinţa să coboare în faţa creşterii economice, a scăzut.
Datele publicate de ADP survin în contextul în care jucătorii din piaţă aşteaptă ca guvernul să publice vineri statisticile pentru piaţa muncii, iar analiştii se aşteaptă ca economia Statelor Unite - excluzând sectorul agricol - să fi pierdut în martie 60.000 de locuri de muncă.
Sursa: NewsIn
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite
Piețe financiare
Curs BNR valabil 22 august 2026: 1 euro = 5.2581 lei. Leul a slăbit toată săptămâna
Piețe financiare
Curs euro joi: 5.2535 lei. Fondul Proprietatea a pierdut 0.64% pe BVB

Piețe financiare
Zi de corecții la BVB, pe fondul unei lichidități scăzute
Piețe financiare
Curs BNR valabil 21 august 2026: Euro urcă la 5.2535 lei. Cât costă un dolar

Piețe financiare
