Alistair Macrow, directorul general al McDonald's în Marea Britanie şi Irlanda, va apărea în faţa deputaţilor pe 14 noiembrie, a anunţat Comisia pentru afaceri şi comerţ din parlamentul britanic într-un comunicat, preluat de Bloomberg şi citat de . Parlamentarii vor întreba, probabil, ce a făcut McDonald's pentru a îmbunătăţi condiţiile de muncă, după ce BBC a relatat, în iulie, că peste 100 de actuali şi foşti angajaţi au afirmat că au fost expuşi la o cultură toxică.
Lucrători cu vârste de doar 17 ani au declarat că s-au confruntat în mod regulat cu hărţuirea sexuală din partea colegilor şi chiar a managerilor.
Comisia va audia, de asemenea, un francizat McDonald's şi doi sindicalişti.
McDonald's este unul dintre cei mai mari angajatori din sectorul privat din Marea Britanie. Gigantul din fast-food are peste 170.000 de angajaţi în 1.450 de restaurante, potrivit BBC.



