"Astăzi (vineri n-r.) am primit notificarea de la CFR Marfă, potrivit căreia din cei 16.220 de salariaţi ai companiei urmează să fie disponibilizaţi 6.380. Aceştia nu vor primi salarii compensatorii, deoarece nu avem o legislaţie în acest sens", a spus Măntescu.
Liderul de sindicat a precizat că, începând de vineri, au la dispoziţie 10 zile pentru a da un răspuns, după care în cinci zile administraţia trebuie să trimită un răspuns, urmând notificarea în scris la Inspectoratul Teritorial de Muncă (ITM) şi Agenţia Teritorială de Ocupare a Forţelor de Muncă.
Măntescu a subliniat că urmează 30 de zile în care se va decide poziţia ITM, care poate să dispună amânarea emiterii deciziei de concediere. Potrivit legislaţiei, salariaţii au dreptul la 15 zile de preaviz, timp în care îşi pot căuta un loc de muncă.
"Vom respinge în totalitate decizia disponibilizării, deoarece nu s-a făcut prin consultarea cu sindicatele. Se pare că la CFR Călători şi Infrastructură programele pentru disponibilizarea personalului nu au fost înaintate", a spus Iulian Măntescu.
Acesta a precizat că nu este exclusă organizarea unor acţiuni de protest, dacă va fi refuzată negocierea contractului colectiv de muncă pe 2010.
La începutul lunii iulie, circa 7.000 de salariaţi ai CFR Marfă au intrat în şomaj tehnic, prin rotaţie, aceştia primind 75% din salariul de bază, corespunzător locului de muncă deţinut în momentul aplicării măsurii. Călin Graţian, directorul general al CFR Marfă la acea perioadă, declara că trimiterea în şomaj reprezintă o economie la fondul de salarii de aproximativ 25%, care, corelată cu alte măsuri de reducere a cheltuielilor, ar putea ajunge chiar la 30%.
Secretarul de stat din Ministerul Transporturilor şi Infrastructurii (MTI), Gheorghe Popa, declara, în 11 octombrie, pentru NewsIn, că administraţia şi sindicaliştii au ajuns la un acord potrivit căruia şomajul tehnic la CFR Marfă a fost prelungit cu alte trei luni, până la sfârşitul anului, în aşa fel încât activitatea companiei să nu fie afectată.
Potrivit unui proiect de Ordonanţă pregătit de MTI în octombrie, 10.342 de angajaţi urmează să fie concediaţi de la companiile din sectorul feroviar: 600 de la CFR SA, 1.032 de la CFR Călători, 6.700 de la CFR Marfă, 236 la societăţile Electrificare CFR, 23 la Întreţinere mecanică a Căii Ferate, 44 la Tipografia Filaret, 38 la Societatea Informatică Feroviară, 15 la Sere şi Pepiniere. Printre societăţile propuse mai sunt CFR SCRL Braşov unde vor fi disponibilizate 221 de persoane, de la Voiaj CFR 89, de la CFR GEVARO alte 44 de persoane, 800 angajaţi de la CFR IRV şi alţi 500 de la societatea CFR IRLU.
Potrivit proiectului, persoanele disponibilizate ar trebui să beneficieze de o sumă egală cu două salarii medii nete pe economie, din data în care s-a efectuat concedierea, de indemnizaţie de şomaj şi venit lunar de completare pe parcursul a 20-24 luni, în funcţie de vechimea de activitate.
SNTFM "CFR Marfă" SA a realizat în primele 9 luni din 2009 o cifră de afaceri de 766.563.000 lei, în scădere cu 41% faţă de perioada similară a anului anterior, iar pierderile au fost de 229.032.000 lei, de peste 4 ori mai mari, potrivit informaţiilor trimise de companie la solicitarea NewsIn. În primele 9 luni din 2008, CFR Marfă înregistra pierderi de 50.893.000 lei.
Printre principalii concurenţi ai CFR Marfă pe piaţa transportului feroviar de marfă din România se află Grup Feroviar Roman (GFR), Servtrans Invest, Unifertrans şi Transferoviar Grup Cluj-Napoca.
Sursa: NewsIn
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.