money.ro
Actualitatemoney.ro

Sindicatul angajaţilor SocGen nu este interesat de naţionalitatea eventualului cumpărător al băncii

Publicat la 13.02.2008, 07:49:06

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Sindicatul angajaţilor SocGen nu este interesat de naţionalitatea eventualului cumpărător al băncii
Şefa sindicatului Medef al angajaţilor băncii franceze Societe Generale a declarat că naţionalitatea unui potenţial cumpărător al băncii, care a fost grav afectată de către acţiunile unui trader, nu ar trebui să reprezintă o problemă, chiar dacă un grup francez ar fi de preferat, conform NewsIn.

Întrebată dacă ar fi "şocată" în cazul în care Societe Generale ar fi preluată de către un grup european, Laurence Parisot, şefa sindicatului angajaţilor SocGen a declarat, pentru postul de televiziune LCI că "sunt de părere că toate proiectele sunt posibile pentru Societe Generale şi doresc numai bine companiei, acţionarilor săi şi angajaţilor".

Parisot nu a dorit să spună dacă cel mai bun scenariu ar fi ca Societe Generale să rămână independentă sau să caute o alianţă cu o altă bancă franceză sau străină.

Sursa: NewsIn

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite