money.ro
Piețe financiareMoney.ro

Statele BRICS vor să ajute Uniunea Europeană cu criza datoriei

Publicat la 13.09.2011, 18:19:36

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Statele BRICS vor să ajute Uniunea Europeană cu criza datoriei

'Ţările din BRICS se vor reuni săptămâna care vine la Washington şi vom discuta despre modalităţi de a ajuta Uniunea Europeană să iasă din această situaţie' - a declarat presei Gyuido Mantega, fără a da alte detalii.

 

Ministrul brazilian va participa săptămâna viitoare la Washington la o reuniune a Fondului Monetar Internaţional (FMI), a precizat pentru AFP un purtător de cuvânt al Ministerului de Finanţe. Reuniunea BRICS este prevăzută pentru 22 septembrie.

 

Ţările emergente vor încerca să pregătească o acţiune comună menită să ajute economia mondială şi să contribuie la stabilizarea pieţelor, a dezvăluit marţi cotidianul economic Valor, fără a da surse, într-un articol de la Basel, în Elveţia, unde se întâlnesc în acest moment preşedinţii băncilor centrale

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite