money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Summit UE si SUA pe tema crizei financiare

Publicat la 16.10.2008, 12:27:00

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Summit UE si SUA pe tema crizei financiare
Bancile Centrale si-au reinoit eforturile in scopul efectuarii de injectii de lichiditati si de deblocare a creditarilor inghetate, in actiuni comune ale Elvetiei, Marii Britanii si Bancii Centrale Europene.

Presedintele francez Nicolas Sarkozy, reprezentand, in prezent, Europa pe scena mondiala, a spus la un summit al Uniunii Europene de la Bruxelles ca se va intalni cu presedintele american George W. Bush sambata.

“Daca avem intrebari comune cu privire la criza financiara, nu am putea oare gasi si raspunsuri comune?”, a spus Sarcozy.
Premierul britanic Gordon Brown a anuntat ca liderii statelor din UE au cazut de acord sa reformeze sistemul financiar international, lumea confruntandu-se cu cea mai severa criza din ultimii 80 de ani.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite